Zenfolio | Hüsnü Dökmeci | Blog

Büyüklük odur ki, hiç kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın, memleket için gerçek ülkü neyse onu görecek, o hedefe yürüyeceksin. Herkes senin aleyhinde bulunacaktır, herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır. İşte sen burada direneceksin. Önüne sonsuz engeller yığacaklardır. Kendini büyük değil küçük, zayıf, araçsız, hiç telakki edecek, kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu engelleri aşacak, ondan sonra sana büyüksün derlerse, bunu diyenlere de güleceksin.


Mustafa Kemal Atatürk

Bosna-Hersek ve Hırvatistan'da araba kullanmak

September 14, 2012  •  1 Comment

Bosna-Hersek, Hırvatistan ve Karadağ'da 7 gün araba kullandıktan sonra bunları yazmaya karar verdim. 

Bu sayfa yalnız erkekler içindir, kadınlar istedikleri gibi hesap yapmaya devam edebilirler.

Önce, Bosna'da araba kiralamak için uluslar arası ehliyete ihtiyacınız olmadığını söyleyeyim. Türk ehliyeti yeterli.

Pek matah bir durum değil, ama Ankara-İstanbul arasını 2 saat 40 dakikada alan biri olarak yazıyorum bunları.

Her üç ülkede de, en azından benim gezdiğim yerlerinde, şehir girişlerindekiler hariç, yollar bir gidiş bir geliş olmak üzere 2 şerit. Tüm hesaplarınızı buna göre yapmanız gerekir. Bir örnek ile pekiştirmek gerekirse 350 km yol, sınır geçişleri dahil 9,5 saat sürüyor. Bilemiyorum pekişti mi?

Bosna-Hersek sınırları içinde arazi nispeten düz olduğu için ortalama hız olarak 50 km/saat hesap yapabilirsiniz, ama gerek Hırvatistan, gerekse Karadağ'ın Adriyatik  kıyıları Kaş-Marmaris arası gibi. Araba sollama imkanınız pek yok ve ortalama hız olarak en fazla 30-40 km/saat, tatile gitmeden önce hesap yaparken kullanılabilir. Yollardaki hız sınırı 60 km/saat olmasına rağmen özellikle yerleşim yerlerinde önünüzdeki arabaların sağa veya sola dönüşleri sırasında tüm trafik duruyor. Bu, tahmin edeceğinizden daha sık sayıda yaşanan bir olay olduğu için ve siz de, en azından coğrafi olarak Avrupa'da bulunduğunuz için önünüzdeki yolun açılmasını sabırla bekliyorsunuz.

Hırvatistan'da otoyol işaretini görünce çok sevinmeyin. Otoyola ulaşmak için 30 km. kadar ortalama 20 km/saat hızla gidilebilen dağ yollarından geçmeniz lazım. Gerçi manzara çok güzel, ama bir süre sonra sinirleriniz bozulabilir. Otoyollar paralı olduğu için Bosna-Hersek'ten gidiyorsanız ve yanınızda Hırvat parası yoksa merak etmeyin, çıkışta avro kabul ediyorlar.

Karadağ'da polis arabaları lacivert. Fakat öğrendim ki arada beyaz olanları da varmış. Sollama yapılamayan bir yerde önünüzdeki 3 arabanın benzinciden çıkan 2 arabaya yol verişlerini sabırla beklemeniz gerekiyor. Çıkanların hızlarının 10 km/saat olması moralinizi bozmasın. Medeni bir ülkede oldukları için pek acele etmiyorlar. Aceleniz varsa bu gibi yerlerde beklemenizi tavsiye ederim. Ya sollamayın, ya da reklam panosu arkasındaki beyaz arabanın polis arabası olduğunu bilin. Yoksa yakındaki bir postaneye gidip (ki bu en az yarım saat sürecek bir zamandır) cezanızı ödedikten sonra ruhsat ve ehliyeti geri almayı başarabilirsiniz.

Her üç ülke için de teknoloji tutkunlarına uyarı: iPad'im var, ondan yola bakarım, harita gerekmez derseniz çok yanılırsınız. Büyük yerleşim yerleri dışında 3G yok.

İyi yolculuklar.

 


Bugün 18 Mart. Kurtuluş Savaşı'nın Önsözü.

March 18, 2012  •  Leave a Comment

97 yıl önce bugün, şu anda adını bile unutmak üzere olduğumuz bir zafer kazanıldı Çanakkale'de. Aslında 18 Mart'ta yaşananlar, Osmanlı'nın I. Dünya Savaşı'ndaki cephelerinden Çanakkale Cephesi'nde yaşananların çok küçük bir bölümüdür. 18 Mart'tan sonra başlayan Çanakkale Kara Savaşları olarak adlandırılan savaşlar 24 Nisan gecesi başlar ve 20 Ocak 1916'ya kadar sürer. Osmanlı tarafından 310.000 kişinin katıldığı ve 57.000 şehidin olduğu, bir neslin kaybedildiği bir savaştır Çanakkale Savaşı. Osmanlı'nın kaybı 250.000 kişidir. Bir nesil yok olmuştur Alman emperyalizminin amaçları doğrultusunda savaşın içine çekilen Osmanlı tarafında. 

Ve Mustafa Kemal'in tarih sahnesine ilk çıkışıdır Çanakkale Savaşları. Bugün onun adı anılmasın diye Şehitler Günü adıyla kutlanıyor 18 Mart.

 

 

 


Tuna'm 18 Yaşında

February 29, 2012

Doğduğu andan itibaren tüm önceliklerimi değiştiren canım kızım 24 Şubat Cuma günü itibarı ile artık 18 yaşında.

 


Keywords
18 Mart
Archive
January February (1) March (1) April May June July August September (1) October November December
January February March April May June July August September October November December
January February March April May June July August September October November December
January February March April May June July August September October November December
January February March April May June July August September October November December
January February March April May June July August September October November December
January February March April May June July August September October November December